Świadectwa wydawane przez Polską Szkołę
w Newcastle West (i inne sobotnie szkoły polonijne)
Poniżej przedstawiamy oficjalne oświadczenie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą:
Świadectwa szkolne wydawane przez szkoły społeczne (prywatne szkoły polonijne, jak nasza) i szkolne punkty konsultacyjne (czyli szkoły powołane bezpośrednio przez Ambasadę) NIE są podstawą do przyjęcia lub odmowy przyjęcia dziecka do szkoły w Polsce.
Uczniowie Polscy przebywający za granicą spełniają obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkołach w krajach pobytu. Zgodnie z § 19 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004 r. Nr 26, poz. 232, z poźn. zm.) każdego ucznia przybywającego lub powracającego z zagranicy przyjmuje się do szkoły w Polsce na podstawie:
1. Świadectwa (zaświadczenia) wydanego przez szkołę za granicą, w której uczeń realizował obowiązek szkolny oraz ew. ostatniego świadectwa wydanego w Polsce,
2. Sumy lat nauki szkolnej ucznia.
Jednocześnie, różnice programowe z zajęć lekcyjnych realizowanych w klasie, do której uczeń przechodzi są uzupełniane na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących dane zajęcia.
Tak wyglądają nasze świadectwa.
Są to świadectwa informacyjne,
z których rodzice oraz przyszli nauczyciele mogą dowiedzieć się o postępach ucznia i obszarach zdobytej wiedzy językowej.