Nasze zajęcia
Klasa 1 (dzieci 6-8 letnie, nie potrafiące czytać i pisać w języku polskim)
Klasa 1 to przede wszystkim czas na poznanie niezwykłego alfabetu języka polskiego. Jest to wyzwanie, którego uczniowie chętnie się podejmują, zwłaszcza gdy szybko widzą efekty swojej pracy - są w stanie czytać i pisać wyrazy, zdania oraz teksty w języku polskim. Nauka alfabetu (w tym trudnych dwuznaków i zmiękczeń), nie jest nudna, kiedy wykorzystujemy kreatywne metody, zabawy i zadania. Czasami czytanie ma formę wyścigów, czasami jest to praca zespołowa, zdarza się, że gramy w wyrazowe bingo i inne ciekawe gry, w których możemy wykorzystać nowe litery i wyrazy.
Ponadto w klasie 1 poznajemy kulturę Polski - uczymy się w jaki sposób obchodzone są różne święta np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Nauczyciela, Dzień Mamy i Taty, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, Barbórka, Mikołajki. Uczymy się o kulturze wybranych regionów Polski np. Śląska, Podhala. Poznajemy polskie piosenki takie jak: Płynie Wisła płynie, Czerwone Jabłuszko, Ogórek, Przybyli Ułani po okienko i inne.
Poznajemy historię Polski - uczymy się o sławnych Polakach np. o Janie Brzechwie, Julianie Tuwimie, Mikołaju Koperniku, Chopinie. Odkrywamy krajobraz Polski - wybieramy się nad morze, w góry, do Krakowa, do Warszawy. Słuchamy i czytamy fragmenty lektur: "Plastusiowy Pamiętnik", "Leń", "Skarżypyta", "Słoń Trąbalski", polskie legendy i inne.
Dodatkowo poznajemy słownictwo związane z różnymi tematami, by łatwo było nam komunikować się w wielu sytuacjach. W ciągu każdej soboty odbywają się też zabawy wzmacniające więzi w grupie oraz zabawy ruchowe, przez co nie jesteśmy znużeni, szybko przyzwyczajamy się do nowej sytuacji, a chodzenie do Polskiej Szkoły staje się dla nas przyjemnością!
Zajęcia w klasie 1 będą prowadzone w oparciu o program dla szkół polskich poza granicami kraju. Program ten odwołuje się do dokumentu "Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą" MEN (Warszawa 2010)1 (Zachęcamy do zapoznania się z podstawą programową w zakładce "Program")
Klasa 2
UWAGA : Warunkiem przyjęcia dziecka do klasy drugiej jest jego umiejętność w miarę płynnego czytania w języku polskim (tzn. znajomość dwuznaków [np. ch, rz, sz, dż] oraz zmiękczeń [np.ć, ci, ś, ci]
Klasa 2 to czas na dalsze doskonalenie umiejętności czytania i pisania w języku polskim. Tu nie uczymy się już literek i dwuznaków, powtarzamy je tylko kilka razy i przechodzimy do świata opowiadań, wierszy w języku polskim, które czytamy sami i ze zrozumieniem.
Uczymy się podstaw ortografii, którą ćwiczymy przygotowując się do krótkich, dwu- trzy- zdaniowych dyktand. Redagujemy zaproszenie, list, ogłoszenie, piszemy krótkie opowiadania, opisujemy osoby, wydarzenia, miejsca i przedmioty.
Książki, które wypożyczamy z Biblioteki Szkolnej próbujemy już czytać samodzielnie i dzielimy się wrażeniami z przeczytanej lektury.
Dowiadujemy się co to rzeczownik, czasownik, przymiotnik i umiemy je poprawnie sklasyfikować. Tworzymy zdania oznajmujące, pytające i rozkazujące. Znamy zasady dotyczące pisowni spółgłosek miękkich w wyrazach. Znamy i stosujemy reguły dotyczące ó wymiennego i niewymiennego, rz po spółgłoskach, rz wymiennego na r i wiele innych.
A ponadto cały czas rozbudowujemy zasób słownictwa, poznajemy polską kulturę - święta, tradycje, oraz historię i geografię. Cieszymy się, że możemy uczyć się w gronie rówieśników. Często odbywają się zabawy wzmacniające więzi w grupie i wyjątkowe dni. Ale o tym wszystkim trzeba przekonać się osobiście:)
Zachęcamy do zapoznania się z podstawą programową, na bazie której będziemy pracować w zakładce "Program".
Klasa 3
W klasie trzeciej bardzo dobrze radzimy sobie już z czytaniem w języku polskim na głos oraz po cichu, ze zrozumieniem. Naszą piętą Achillesową jest pisanie, ponieważ literki angielskie mylą nam się z polskimi, dlatego właśnie pisaniu poświęcimy wiele uwagi na lekcjach klasie trzeciej. Będziemy redagowali listy, pocztówki, zaproszenia, ogłoszenia, pisali krótkie artykuły, wcielimy się też nie raz w bohaterów czytanych przez nas opowiadań i lektur, zapisując wydarzenia z ich perspektywy.
Ćwiczyć będziemy również znajomość ortografii w krótkich dyktandach, do których przygotujemy się w domu, a także w trakcie zabaw i gier edukacyjnych.
Nasze lekcje będą kreatywne, tak by przerabiany materiał nabrał życia, lekcje o Polsce urozmaicimy teatrzykami, pracami plastycznymi, zadaniami twórczymi, konkursami.
Będziemy poznawać również lektury szkolne, wiersze polskich pisarzy, polskie tradycje oraz elementy historii i geografii dostosowane do naszego wieku.
Gramatyka języka polskiego, będzie już bardziej usystematyzowana w działy takie jak: litera i głoska, znaki przestankowe, rodzaje zdań, rozwijanie zdań, łączenie zdań, części mowy i inne.
Cały czas będziemy też pamiętać, że jesteśmy grupą przyjaciół i będziemy wzmacniali swoje więzi, budując relacje oparte na szacunku, pomocy i życzliwości.